Співфінансування енергоефективних заходів для промислових підприємств

 1 Грудня, 2024

Питання щодо співфінансування енергоефективних заходів для промислових підприємств із коштів екологічного податку обговорили представники Держенергоефективності та проекту GIZ “Консультація підприємств щодо енергоефективності” на спільному семінарі «Зростання податку за викиди СО2 – стагнація підприємств чи новий шлях до розвитку?».


Під час заходу учасники розглянули звіт GIZ «Оцінка економічного ефекту від підвищення ставки екологічного податку за викиди СО2». Представники Держенергоефективності, у свою чергу, презентували розроблений механізм стимулювання підприємств до енергоефективності, а експерти Українсько-данського енергетичного центру (УДЕЦ) – досвід Данії із створення схеми добровільних угод для промисловості.

У результаті проведеного дослідження та обговорення стало зрозуміло, що нецільове використання надходжень екологічного податку за викиди СО2 (для наповнення загального фонду держбюджету) у розмірі 1,2 млрд грн щорічно спричиняє зменшення надходжень до бюджету інших податків на 4,8 млрд грн за рахунок зниження ділової активності підприємств-платників податку.

Такі негативні макроекономічні ефекти від цього оподаткування можна компенсувати, зокрема, завдяки спрямуванню коштів екологічного податку на компенсацію частини кредитів на енергоефективні проекти переробній промисловості.

«Схожий підхід реалізовується в Данії протягом понад 20 років та дозволяє постійно зменшувати споживання енергії промисловими підприємствами», – прокоментувала Юлія Рибак, координатор УДЕЦ, ознайомлюючи присутніх із данським досвідом, який було імплементовано для України.

«Оскільки підприємства сплачуватимуть новий податок, ми пропонуємо компенсувати їм додаткове фінансове навантаження, а саме – використати частину цих коштів з податку на СО2 на енергоефективні проекти, як у провідних європейських країнах (Данія, Фінляндія, Швеція)», – пояснила суть розробленого механізму Тамара Буренко, заступник директора Департаменту стратегічного розвитку Держенергоефективності.

Доцільність такого раціонального підходу до використання коштів екологічного податку також підтверджено дослідженнями Державного науково-дослідного інституту інформатизації та моделювання економіки.

Участь в обговоренні взяли представники усіх дотичних до цього питання міністерств, комітетів ВРУ, підприємств енергетики та переробної промисловості, консультанти та галузеві експерти.

Джерело: www.kmu.gov.ua

Залишити відповідь

Next Post

БХФЗ скоротив використання природного газу майже на 40%

Пн Тра 27 , 2019
ПАТ “НВЦ” Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод “(БХФЗ, Київ) в 2018 році замістило до 40% природного газу альтернативним паливом.