Досвід енергоменеджменту на Новооржицькому цукровому заводі

 25 Квітня, 2024

На Новооржицькому цукровому заводі заощадили більше 7% на енергоресурсах завдяки навчанню персоналу і оптимізації процесів.

Як зазначає начальник Управління екології, охорони праці та сертифікації агропромхолдингу “Астарта-Київ” Аліна Воронцова, таких результатів підприємству вдалося досягнути в рамках реалізації пілотного проекту UNIDO “Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України”, передає Агравері.

«Маючи міжнародні сертифікати за системою ІSO (якості, безпеки продукції, екології, охорони праці), ми вирішили спробувати впровадити ще й енергоменеджмент – це та сама сертифікація, але з трохи іншими пріоритетами, акцентом на використання ресурсів і енергоефективність, – пояснює фахівець. – Вирішили почати з Новооржицького цукрового заводу, який був нещодавно придбаний компанією і в модернізацію якого передбачалися капітальні інвестиції, – при формуванні інвестиційних програм одразу врахували найкращі доступні техніки та технології і змогли показати гарний результат щодо економії енергетичних та інших ресурсів».

Шлях до отримання енергоефективного сертифікату для Новооржицького цукрового заводу був нелегким, зауважує Аліна Воронцова. «Спочатку ми впровадили щоденний моніторинг виробничого процесу – протягом року досліджували, “як завод дихає”, як працює, скільки споживає, який виробничий процес, крім того, розробляли стандарти та корегувальні заходи, аби впровадити систему енергетичного менеджменту та підтвердити її у міжнародному сертифікаційному органі, – розповідає Аліна Воронцова. – Значна увага була зосереджена на обов’язковому навчанні персоналу і проведенні різних аудитів, після яких працювали над зауваженнями та вдосконаленням системи – і тільки після усунення невідповідностей відбувся передсертифікаційний аудит, а потім – сертифікаційний”.

В рамках проекту енергоменеджменту на Новооржицькому цукровому заводі були закуплені механізми, що зчитують витрату енергії, та засоби вимірювання стану електрообладнання.

«Таким чином ми оптимізуємо облік та контроль обладнання, проводимо інвентаризацію та паспортизацію механізмів, матеріалів та іншого обладнання, постійно оцінюючи потенціал того, що вже маємо, створюємо базу технік та технологій, які є і які будуть змінюватися, – пояснює фахівець. – Все це дозволяє підприємству структуровано працювати».

У систему енергоменеджменту Новооржицького заводу було вкладено 3,5 млн гривень, а у модернізацію за цією системою – близько 10 млн гривень протягом 2016 року.

Програма енергоменеджменту ділиться на два етапи: перший стосується сертифікаційної системи, другий – навчання персоналу, розповідає Аліна Воронцова.

«Навчання дещо нетипове для України – це гнучка система змін, мотивації і відповідальності, міжнародні стандарти, що необхідно враховувати в щоденній операційній діяльності, – пояснює вона. – У 2016 році «Астарта-Київ» стала пілотною компанією, 13 представників якої пройшли навчання по мобільній системі UNIDO: ми подали заявки від усіх підприємств, пройшли, сформували групу, навчаємося на третьому модулі і паралельно сертифікуємо наші заводи».

Наразі Новооржицький цукровий завод вже отримав відповідний сертифікат, на черзі – глобинські підприємства, де систему енергетичного менеджменту потрібно буде впроваджувати вже у наявну програму модернізації, зазначає Аліна Воронцова.

«”Глобинський кластер” – це амбітний проект, у програму якого входить і сертифікація, і навчання, і капітальна модернізація не тільки на цукровому заводі, але й на соєпереробному та біоенергетичному комплексі, – розповідає фахівець. – Наразі влаштовуємо діагностичні аудити, в ході яких визначаємо, що можна покращити, який потенціал використати, аби досягти високих результатів».

У 2017 році у “Глобино” планують запровадити одразу два стандарти: з енергоменеджменту і охорони праці, ззаначає Аліна Воронцова. “Сьогодні глобинські підприємства “Астарти” працюють за міжнародним стандартом IFC, вже впроваджені система екологічного менеджменту та система менеджменту безпеки харчової продукції, – пояснює вона. – Цього року буде ще пілотний проект з водозбереження”.

Проект UNIDO(United National Industrial Developmtnt Оrganization) покликаний організувати впровадження процедур сталого та ефективного енерговикористання у промисловості відповідно до міжнародних стандартів серії ISO 50000, діє в Україні вже декілька років.

Джерело: ecotown.com.ua

Залишити відповідь

Next Post

Українська ферма з вирощування креветки переходить на ВДЕ

Вт Лип 30 , 2019
Єдина в Україні ферма з вирощування тихоокеанської королівської креветки, що розташована на в’їзді у Жмеринку, за 40 кілометрів від Вінниці, використовує «сонячну» електроенергію та опалює виробничі приміщення пелетами з соняшникового лушпиння.