Презентовано проект Концепції “зеленого” енергетичного переходу України до 2050 року

 3 Серпня, 2021

Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель презентував проект концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року, який зумовлений трансформацією підходів до розвитку енергетики в світі та особливою увагою до проблем боротьби зі зміною клімату.

«Однією з причин об’єднання міністерств енергетики та захисту довкілля було включення екології в порядок денний. Дуже часто екологія ставала на друге місце у порівнянні з енергетичними проблемами. Проте, сучасні світові кліматичні виклики заставляють все людство і без винятків нас переглянути всі попередні підходи до використання природніх ресурсів. Екологізація енергетики – це новий зміст і нова логіка розвитку енергетики з пріоритетом екології», – повідомив Міністр.

Олексій Оржель зауважив, у розробленні Концепції застосовували найбільш прогресивні підходи, які застосовуються у створенні стратегічних документів в енергетиці у передових міжнародних організаціях, зокрема Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА). Ці підходи передбачають застосування багатофакторного економіко-математичного моделювання, що також застосовувалося для визначення другої цілі Національно-визначеного внеску (НВВ) України. При цьому окрема увага приділялась питанню соціальної прийнятності заходів відповідно до кожного сценарію, аби передбачена трансформація енергетичного сектору України була позитивно сприйнята громадянами та гармонійно застосовувалася у реаліях України.

Міністр окреслив найголовніші індикатори, що ставить Мінекоенерго до виконання відповідно до Концепції:

  • енергоефективність, тому що кожний КВт не виробленої енергії є екологічним, а кожна гривня вкладена в енергоефективність повертається через мультиплікатор у 3 грн;
  • частка ВДЕ повинна збільшитися до 70% до 2050 року, але при цьому її вартість повинна бути збалансована та економічно обґрунтована;
  • зменшення частки видобувних галузей в економіці та відповідно повне заміщення вугільних ТЕС до 2050 року;
  • перехід до кругової економіки та зменшення відходів, їх раціонального використання;
  • частка атомної генерації зменшиться до рівня 20-25%, а гідроенергетика залишиться на поточному рівні, а нові атомні потужності можуть будуватися на основі технології малих ядерних реакторів;
  • побудувати сучасні енергетичні ринки з високим ступенем відкритості та конкретності;
  • інтеграція енергетичних ринків України з європейськими.

«Ми віримо, що закладений в Концепції «зеленого» енергетичного переходу початок змін в перспективі дозволить нашій країні бути серед лідерів у глобальній боротьбі зі зміною клімату та модернізації економіки з врахуванням потреб сталого розвитку», – наголосив він.

Заступник Міністра Сергій Масліченко зауважив: «Ми повинні зменшити споживання, щоб менше виробляти. Здійснити це можливо через запровадження енергоефективних заходів. У фіналі ми повинні вийти на показник 50% економії. Це також дозволить зменшити імпорт енергоресурсів в 3 рази».

Міністр закликав громадськість активно долучатися до обговорення Концепції та надавати свої пропозиції. Документ буде постійно змінюватися відповідно до зауважень громадськості та економічних реалій.

Проект Концепції оприлюднено на веб-сайті міністерства для обговорення та надання пропозицій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Next Post

Українці можуть втратити доступ до держпідтримки енергоефективних заходів

Нд Сер 9 , 2020
Чому “теплі кредити” є більш ефективним інструментом, ніж Фонд енергоефективності.